Dobrodošli na veb stranicu
DANUBEcare projekta
Smanjenje negativnog uticaja invazivnih bodljobradih rakova Faxonius limosus u Dunavu pametnom eksploatacijom njihovog mesa i ljušture
Bodljobradi rak F. limosus (Rafineskue, 1817), ranije Orconectes limosus, je autohtona vrsta u istočnom delu Severne Amerike. U Evropu je introdukovan pre više od jednog veka, a u poslednje dve decenije prisustvo ove vrste je potvrđeno u više od 20 evropskih zemalja.
DANUBEcare projekat se bavi rešavanjem krize u očuvanju biodiverziteta Dunava kroz transformaciju invazivne vrste rečnog raka u različite inovativne proizvode prateći koncept “ZERO WASTE”. Ova inicijativa doprinosi očuvanju biodiverzitet Dunava, istovremeno podižući svest i obezbeđujući efikasnu diseminaciju projektnih rezultata.
Ambicija
Projekat DANUBEcare se bavi aktuelnim problemom – prisustvom invazivne vrste bodljobradog raka F. limosus u reci Dunav i njenim štetnim uticajem na autohtone vrste rakova i biodiverzitet, za koji još uvek nema sistemskog rešenja. Ambicija projekta je da se na najjednostavniji i ekološki najprihvatljiviji način pomogne u rešavanju problema izazvanog ovom vrstom, razvijanjem novih prehrambenih proizvoda i hrane za životinje sa komercijalnim potencijalom, kao i korišćenjem ljušture raka u skladu sa konceptom “ZERO WASTE”.
ZERO WASTE koncept
Projekat DANUBEcare usmeren je na sveobuhvatno i sistematsko prikupljanje podatka o rasprostranjenosti invazivne vrste bodljobradog raka u reci Dunav i primenu različitih rešenja u vidu eko-proizvoda za održivu budućnost, sa ciljem da se spreči gubitak biodiverziteta u reci Dunav.
DANUBEcare radni paketi
Aktivnosti DANUBEcare projekta su podeljene u šest radnih paketa (RP), od kojih je svaki prilagođen specifičnim ciljevima projekta.