Projekat DANUBEcare je usmeren na prikupljanje podataka o rasprostranjenosti invazivnih vrsta, kao što je bodljobradi rak (Faxonius limosus) u reci Dunav, i primenu različitih pristupa za njihovo suzbijanje.
Prema izveštaju o proceni biodiverziteta i usluga ekosistema Međuvladine naučno-političke platforme o biodiverzitetu i uslugama ekosistema (IPBES) iz 2019. godine, invazivne vrste se smatraju jednim od pet glavnih direktnih uzročnika gubitka biodiverziteta, predstavljajući značajnu pretnju za čovečanstvo u narednoj deceniji. S obzirom da je F. limosus jedna od najzanačajnijih invazivnih vrsta u evropskim kopnenim vodama, njegova prevencija, kontrola i iskorenjivanje predstavljaju veliki izazov u očuvanju biodiverziteta.
Projekat ima za cilj iskorišćenje bodljobradog raka transformacijom ove invazivne vrste u različite ekološke proizvode, usklađujući se sa konceptom “ZERO WASTE”. Ovi eko-proizvodi uključuju prehrambene proizvode na bazi mesa bodljobradog raka, namenjene ishrani ljudi i životinja, adsorbente za prečišćavanje otpadnih voda sa povišenom koncetracijom jona teških metala, proizvode od gume izrađene uz dodatak ljušture raka, kao i biomaterijale na bazi hitina izolovanih iz ljušture raka.
Projekat DANUBEcare obuhvata najsavremenija istraživanja i inovacije primenljive i na druge invazivne vrste. Projekat uključuje niz akcija usmerenih na edukaciju šire javnosti i podsticanje njihovog učešća u građanskoj nauci, kao što je senzorska ocena novorazvijenih proizvoda, učešće u anketama, kao i korišćenju aplikacije “Invasive Alien Species Europe”, koja im omogućava da prijave prepoznavanje invazivnih vrsta od značaja za Evropsku Uniju. Takođe, projektne aktivnosti će podržati transfer znanja preko naučnih institucija, industrije i šire javnosti, čak i na nivou Evrope.