Ciljevi
Opšti cilj DANUBEcare projekta je usmeren na globalnu krizu u očuvanju biodiverziteta uzrokovanu prevelikom zastupljenošću invazivne vrste raka F. limosus u Dunavu i njegovim negativnim uticajem na biodiverzitet, za koji trenutno ne postoji sistemsko rešenje.
Prateći koncept “ZERO WASTE”, projekat DANUBEcare ima za cilj da smanji populaciju bodljobradih rakova pretvarajući ih u raznovrsna industrijska inovativna rešenja (hrana i hrana za životinje, biosorbenti, biopunila u proizvodnji gume i biorazgradivi materijali za pakovanje).
Opšti cilj DANUBEcare projekta realizovaće se kroz postizanje sledećih specifičnih ciljeva:
CILJ 1
Praćenje rasprostranjenosti bodljobradih rakova na odabranim lokalitetima
Ovaj cilj će se realizovati kroz dvogodišnje praćenje rasprostranjenosti bodljobradih rakova i procenu uticaja hidrometeoroloških uslova i drugih faktora sredine na brojnost populacije (RP1).
Svrha ovog cilja je prikupljanje novih i produbljivanje postojećih saznanja o životnoj sredini, rasprostranjenosti i brojnosti vrste F. limosus, kao i njenoj interakciji sa autohtonim vrstama rakova.
CILJ 2
Eksploatacija i prerada bodljobradih rakova u inovativne proizvode
Ovaj cilj će se dostići kroz aktivnosti u okviru RP2, RP3 i RP4 i obuhvatiće:
- Razvoj prehrambenih proizvoda na bazi mesa bodljobradog raka, namenjenih za ishranu ljudi i kućnih ljubimaca do nivoa tehnološke spremnosti 4 (TRL4)
- Izrada eksperimentalnog dokaza koncepta o upotrebi ljušture raka kao adsorbenta za uklanjanje jona teških metala iz otpadnih voda do TRL3
- Razvoj proizvoda od gume upotrebom ljušture raka kao biopunila do TRL5
- Razvoj aktivnog biomaterijala na bazi hitina dobijenog od mlevene ljušture raka do TRL4
CILJ 3
Uspostavljanje pravnih okvira na relevantnom nivou
Ovaj cilj ima za svrhu da inicira i ubrza donošenje nacionalnih propisa u vezi sa invazivnim vrstama po modelu regulative EU.
CILJ 4
Intenziviranje građanske nauke radi generisanja vrednih naučnih podataka
Ovaj cilj će se postići kroz angažovanje građana u naučnim istraživanjima kao potrošača, kroz učešće u senzorskom ocenjivanu novih prehrambenih proizvoda (RP2), prisustvo gastronomskim danima i učešće u anketama (RP5).Ovo će imati veliki značaj za projekat, s obzirom da su upravo građani krajnji korisnici inovativnih proizvoda. Štaviše, učesnici će biti informisani i edukovani o tome kako da prikupljaju podatke o invazivnim vrstama putem aplikacije za pametne telefone „Invasive Alien Species Europe” koju obezbeđuje Evropska mreža za informacije o invazivnim vrstama (EASIN).
CILJ 5
Diseminacija naučnih rezultata korišćenjem FAIR principa
Ovaj cilj će se postići kroz promociju projektnih aktivnosti, krajnjih rezultata i završenog istraživanja i razvoja inovativnih rešenja, na prijemčiv način koji je lako razumljiv različitoj publici, kako bi se ostvarila maksimalna korist i podigla svest ciljnih grupa: naučne zajednice, državnih organa, društva i predstavnika industrije u skladu sa FAIR principima (Findable, Accessible, Interoperable and Reusable). Pored toga, tokom i nakon životnog ciklusa projekta, naučni rezultati će biti prezentovani na naučnim konferencijama i publikovani u visoko rangiranim naučnim časopisima.
CILJ 6
Unapređenje istraživačkog profila
Ovaj cilj će se postići kroz multidisciplinarni pristup i strategiju zajedničkog rada predloženu u okviru ovog projekta. Ova strategija objedinjuje istraživački potencijal članova projektnog tima na najviši profesionalni nivo i ogledaće se kroz intenzivnije i kvalitetnije objavljivanje naučnih publikacija.